Aves Grup

Uluslararası emtia ticaretindeki engin tecrübesiyle AVES, bitkisel yağların üretimi ve uluslararası ticareti, biodizel üretimi, bitkisel yağ depolama, açık deniz gemi yükleme ve boşaltma platformu ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Türk ham ayçiçeği yağı tedarikinin yüzde 35’ini gerçekleştiren Aves, Mersin’de 120 dönüm arazi üzerine kurulu Türkiye’nin en büyük ve tam entegre yağlı tohum işleme ve biodizel tesisinde günlük; 1500 ton kırma, 600 ton rafineri olmak üzere yılda 1 milyon ton bitkisel yağ, küspe ve biodizel üretimi yapmaktadır.

Birinci ve bir milyonuncu şişede aynı kalite garantisi verdiği SAFYA markalı Ayçiçek yağı ile her geçen gün yurtiçi ve yurtdışında pazar payını büyütmektedir. Tarladan tüketiciye varana kadar tüm üretim süreçlerini gerçekleştirebilen AVES, Irak’ın ilk yemeklik ayçiçek yağ fabrikasının da sahibidir. 

 

Silopi Habur gümrük kapısına en yakın Antrepo ve Küspe elleçleme tesisinin sahibi olması AVES’ in Ortadoğu pazarında gücünü arttırmaktadır.

Mersin’den dünyaya açılan AVES, Mersin’deki 220.000 metreküp kapasiteli, Türkiye’nin en büyük üçüncü petrol ve bitkisel yağ depolama tesisi ve Türkiye’nin tek açık deniz gemi yükleme/ tahliye limanı SAVKA ile rakiplerine nazaran önemli bir lojistik maliyet avantajına sahiptir. AVES, Mersin limanına yakın stratejik konumu, SAVKA platformu ve 70 tanker – 30 damper lojistik filosuyla tedarik zincirini tamamlamaktadır.

Mersin limanın karşısında 72.000m2 arazi yatırımı olan Aves, aynı zamanda İstanbul’da bulunan Bomonti Park alışveriş merkezinin de ortaklarındandır.

2016 verilerine göre 1 milyar TL cirosuyla AVES, ISO500 listesinde 228nci "En çok sıçrayış yapan 7nci firma", Türkiye'nin ilk 1000 ihracatçısı arasında 236nci, Fortune 500 listesinde 175nci, ihracat alanında 71nci ve sektöründe 7nci, Capital 500 listesinde 215nci olmuştur.

Kalitesi en büyük güvencesi olan AVES’in hedefi küresel bir oyuncu olmaktır. Merkezi Mersin’de bulunan Aves’in İsviçre, Dubai, Rusya, Ukrayna ve Irak’ta üretim, satın alma ve ticaret amaçlı kurulmuş şirketleri bulunmaktadır.

http://www.avesas.com.tr